Cari ildə əlilliyi olan 1261 şəxs üçün isə özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində kiçik ailə təsərrüfatları yaradılıb.
Əlilliyi olan şəxslərin sosial müdafiəsi, reabilitasiyası və cəmiyyətə inteqrasiyası tədbirləri ilə yanaşı, onların əmək bazarına çıxışının dəstəklənməsi, məşğulluğunun təminatı istiqamətində də mühüm işlər aparılır.
Bu işlərin davamı olaraq, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Dövlət Məşğulluq Agentliyi cari ildə əlilliyi olan daha 5505 nəfər şəxsi işlə təmin edib.
Özünüməşğulluq proqramının icrasında digər həssas qruplar kimi, əlilliyi olan şəxslərə də üstünlük verilir. Bu il də Agentlik tərəfindən əlilliyi olan 1261 şəxs üçün özünüməşğulluq proqramı çərçivəsində kiçik ailə təsərrüfatları yaradılıb.
Əlilliyi olan şəxslərin əmək bazarına çıxışının asanlaşdırılması məqsədilə onlar üçün peşə hazırlığı kurslarının təşkili həyata keçirilir. Agentlik tərəfindən Azərbaycan Karlar Cəmiyyəti, Gözdən Əlilliyi olan Şəxslər Cəmiyyəti, digər müxtəlif təşkilatlar, ictimai birliklər və işəgötürənlərlə əməkdaşlıq edilməklə əlilliyi olan şəxslər üçün peşə hazırlığı kursları təşkil olunur.
Cari ildə əlliliyi olan 458 nəfər şəxs peşə kurslarına cəlb olunub. Kursları başa vurmuş şəxslərin işlə təminatına da dəstək göstərilib.

Additionally, small household businesses were established for 1,261 persons with disabilities this year within the self-employment program.
Along with measures in social protection, rehabilitation, and social integration, substantial work is underway to facilitate access to the labour market for persons with disabilities and ensure their employment.
As part of these efforts, the State Employment Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population has provided employment for 5,505 persons with disabilities during the current year.
Persons with disabilities are also prioritized in the self-employment program. This year, small household businesses were created for 1,261 persons with disabilities through the program.
To ease access to the labour market, vocational training courses are organized for persons with disabilities. The Agency cooperates with the Azerbaijan Society of the Deaf, the Society of the Blind, various public organizations, and employers to organize these training courses.
This year, 458 persons with disabilities participated in vocational courses. Support was also provided for their employment upon course completion.