Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) təşəbbüsü ilə bu ildən 4 iyun - Ümumdünya Köməkçi Texnologiyalar Günü kimi qeyd edilir.
Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları əsasında Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən son illər aparılan sosial islahatlar çərçivəsində reabilitasiya infrastrukturu müasir tələblərə uyğun qurularaq və şəbəkəsi genişləndirilərək, köməkçi texnologiyalar (reabilitasiya vasitələri) ilə təminatın gücləndirilməsi üçün də mühüm addımlar atılıb.
Ölkəmizin müstəqilliyi tarixində ilk dəfə əlilliyi olan şəxslərin yüksək texnologiyalı protezlərlə və mühərrikli təkərli oturacaqlarla təmin edilməsinə başlanılıb. Əlilliyi olan şəxslərə dövlət büdcəsi hesabına verilən reabilitasiya vasitələrinin növləri Nazirlik tərəfindən ÜST ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Təşkilatın təsnifatına uyğun hərəkətlilik, özünəqulluq, görmə, eşitmə və ünsiyyət üçün reabilitasiya vasitələri kimi qruplaşdırılıb. Həmin növlərin siyahısında yekun say 57-dən 81-ə çatdırılıb. Siyahıda 81 əsas reabilitasiya vasitəsi ilə yanaşı, reabilitasiya vasitələrinin istifadəsi üçün 49 adda əlavələr də öz əksini tapıb.
2018-2024-cü illərdə əlilliyi olan şəxslərə dövlət büdcəsi hesabına təqdim edilən reabilitasiya vasitələrinin illik sayı 2,7 dəfə artaraq 97 minə çatıb. Eyni zamanda, postmüharibə dövründə Nazirlik tərəfindən 493 hərbçi 610 ədəd yüksək texnologiyalı, son nəsil protezlə təmin olunub.
Eləcə də əlilliyi olan şəxslərin yaşadıqları ünvanda reabilitasiya vasitələri ilə təmin edilməsi istiqamətində səyyar xidmətlər göstərilir. Bu xidmətlər zamanı əlilliyi olan şəxslərə reabilitasiya vasitələrindən istifadə və qulluq qaydaları barədə məlumatlar da verilir.

On the initiative of the World Health Organization (WHO), June 4 is celebrated as World Day for Assistive Technology this year.
On the instructions of President Ilham Aliyev, within the framework of the social reforms carried out in recent years by the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, rehabilitation infrastructure has been established in accordance with modern requirements and its network has been expanded, and important steps have been taken to strengthen the provision of assistive technologies (rehabilitation aids).
For the first time in the history of our country's independence, people with disabilities have begun to be provided with high-tech prostheses and motorized wheelchairs. The types of rehabilitation aids provided to people with disabilities at the expense of the state budget have been grouped by the Ministry, in cooperation with the WHO, as rehabilitation aids for mobility, self-care, vision, hearing and communication in accordance with the Organization's classification. The total number in the list of these types has been increased from 57 to 81. The list includes 81 main rehabilitation tools, along with 49 types of supplements for the use of rehabilitation tools.
In 2018-2024, the annual number of rehabilitation aids provided to persons with disabilities from the state budget increased by 2,7 times, reaching 97 thousand. At the same time, in the post-war period, the Ministry provided 493 servicemen with 610 high-tech, latest-generation prostheses.
Mobile services are also provided to provide persons with disabilities with rehabilitation aids at their addresses. During these services, persons with disabilities are also provided with information on the rules for using and maintaining rehabilitation aids.