Beynəlxalq Sosial Təminat Assosiasiyasının (BSTA) təşkilatçılığı ilə "BSTA vebinar: Əlilliyi olan şəxslər üçün inklüziv sosial təminat və əmək bazarlarına doğru" adlı beynəlxalq vebinar keçirilib. Vebinarın əsas mövzusu inklüziv məşğulluğun təmin edilməsi olub.
Vebinarda Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində DOST Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Məmmədov Azərbaycanda əlilliyi olan şəxslərin sosial müdafiəsi və məşğulluğu sahəsində həyata keçirilən islahatlar, inklüziv cəmiyyət quruculuğu, DOST konsepsiyası barədə “Əlilliyi olan şəxslərin əmək bazarına inteqrasiyasında Azərbaycanın təcrübəsi” adlı təqdimatla çıxış edib.
Azərbaycanda əlillik sahəsində aparılan qanunvericilik islahatları, qəbul olunan strateji sənədlər qeyd edilib, inklüziv cəmiyyətin və əmək bazarının inkişaf etdirilməsinin əsas prioritet olduğu vurğulanıb.
Ölkəmizdə inklüziv məşğulluğun genişləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən tədbirlərdən, o cümlədən rəqəmsal məşğulluq alətləri, elektron kvota sistemi, sahibkarlığın təşviqi və həssas qrupların əmək bazarına inteqrasiyasına yönəlmiş layihələrdən bəhs edilib.
Təqdimatda DOST konsepsiyasının vətəndaşyönümlü sosial xidmət modelinə çevrildiyi, bu konsepsiya əsasında əmək, məşğulluq, sosial müdafiə, reabilitasiya və digər xidmətlərin vahid platformadan təqdim olunduğu vurğulanıb. Həmçinin DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi və Tələbə Akselerasiya Proqramı haqqında məlumat verilib.
Bildirilib ki, bu təşəbbüslər əlilliyi olan şəxslərin bacarıqlarının inkişafına, sosial inteqrasiyasına və məşğulluğunun artırılmasına töhfə verir.
İnklüziv sosial müdafiə sahəsində təcrübəmizi beynəlxalq tərəfdaşlarla bölüşməyə hazır olduğumuz bildirilib. Təqdimat vebinar iştirakçıları və BSTA rəhbərliyi tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.

The International Social Security Association (ISSA) organized an international webinar titled “ISSA Webinar: Towards Inclusive Social Protection and Labour Markets for Persons with Disabilities.” The main focus of the webinar was the promotion of inclusive employment.
At the webinar, Farid Mammadov, Chairman of the Board of the DOST Agency under the Ministry of Labour and Social Protection of Population, delivered a presentation titled “Azerbaijan’s Experience in Integrating Persons with Disabilities into the Labour Market.” He spoke about reforms in the field of social protection and employment of persons with disabilities, the development of an inclusive society, and the DOST concept.
The presentation highlighted legislative reforms in the field of disability in Azerbaijan and strategic documents adopted in this area, emphasizing that the development of an inclusive society and labour market remains a key priority.
Participants were informed about measures implemented to expand inclusive employment in the country, including digital employment tools, the electronic quota system, entrepreneurship promotion initiatives, and projects aimed at integrating vulnerable groups into the labour market.
The presentation also stressed that the DOST concept has evolved into a citizen-oriented social service model, providing labour, employment, social protection, rehabilitation, and other services through a unified platform. Information was also presented about the DOST Inclusive Development and Creativity Center and the Student Acceleration Program.
It was noted that these initiatives contribute to the development of skills, social integration, and employment opportunities for persons with disabilities.
The presentation emphasized Azerbaijan’s readiness to share its experience in inclusive social protection with international partners. It was highly appreciated by webinar participants and the leadership of the ISSA.