Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondu tərəfindən bu gün Bakı və Sumqayıt şəhərləri, Abşeron rayonu üzrə may ayının pensiyaları ödənilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondu tərəfindən də muxtar respublika üzrə bu ayın pensiya ödənişi yekunlaşıb.
Respublikamızın digər bölgələri üzrə, habelə güzəştli şərtlərlə pensiya hüququna malik şəxslərin may ayı üzrə pensiyaları da bu ay qrafik üzrə ödəniəcək.

The State Social Protection Fund under the Ministry of Labour and Social Protection of Population paid May pensions today for residents of Baku, Sumgayit and the Absheron district.
The State Social Protection Fund under the Ministry of Labour and Social Protection of Population of the Nakhchivan Autonomous Republic has also completed pension payments for this month across the autonomous republic.
Pensions for May for residents of other regions of the country, as well as for persons entitled to pensions under preferential conditions, will also be paid this month according to the schedule.