Böyük Britaniyanın “Project Controls Expo” adlı beynəlxalq platforması Azərbaycanın sosial təminat sistemində tətbiq edilən proaktiv xidmət təcrübəsinə dair məqalə dərc edib.
Məqalədə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən proaktiv təyinat mexanizminə keçid prosesi, həmin mexanizmin üstünlükləri, yaratdığı imkanlar barədə ətraflı məlumat verilir.
Proaktiv təyinat mexanizmi nəticəsində pensiya, müavinət və digər sosial ödənişlərin vətəndaş müraciətinə və sənədlərin təqdim edilməsinə ehtiyac olmadan, avtomatik təyin edildiyi vurğulanır.
Bu mexanizmin qurumun Mərkəzləşdirilmiş Elektron İnformasiya sistemi və onun 80-dən çox dövlət informasiya sistemi ilə məlumat mübadiləsi əsasında fəaliyyət göstərdiyi, hazırda 55 növ sosial ödənişin proaktiv qaydada təyin olunduğu bildirilir.
“Project Controls Expo” platforması layihə idarəçiliyi sahəsində ixtisaslaşmış beynəlxalq platformadır. Qeyd edilən platformada dərc olunan bu məqalə Azərbaycanın sosial müdafiə sistemində əldə olunan rəqəmsal uğurların beynəlxalq səviyyədə də yüksək qiymət almasının növbəti göstəricisidir.

The UK-based international platform “Project Controls Expo” has published an article on Azerbaijan’s experience in implementing proactive services within its social security system.
The article provides detailed information on the transition to the proactive assignment mechanism by the Ministry of Labour and Social Protection of Population, as well as the advantages and opportunities created by this mechanism.
It emphasizes that, as a result of the proactive assignment mechanism, pensions, allowances, and other social payments are assigned automatically without the need for citizens to apply or submit documents.
The mechanism operates based on data exchange between the Ministry’s Centralized Electronic Information System and more than 80 state information systems. Currently, 55 types of social payments are assigned proactively.
“Project Controls Expo” is an international platform specializing in project management. The publication of this article on the mentioned platform is yet another indication of the high international recognition received by the digital achievements attained in Azerbaijan’s social protection system.