27 Sentyabr - Anım günü ilə əlaqədar Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin kollektivi Zəfər parkında olub.
Zəfər abidəsinin önünə gül dəstələri düzülərək qürur mənbəyimiz olan qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirəsi ehtiramla anılıb.
Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin 2020-ci il 2 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən 27 Sentyabr - Anım Günü kimi qeyd edilir. Bu gün xalqımız ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə şəhidlik zirvəsinə ucalmış əsgər və zabitlərimizi, bütün şəhidlərimizi dərin ehtiramla yad edir.

On the occasion of Remembrance Day – 27 September, the staff of the Ministry of Labour and Social Protection of Population visited the Victory Park.
Flowers were laid in front of the Victory monument, and the cherished memory of our heroic martyrs, the source of our pride, was honoured with deep respect.
According to the Decree of the President, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev dated 2 December 2020, 27 September is commemorated as Remembrance Day. On this day, our people pay tribute to the soldiers and officers who rose to the peak of martyrdom in the battles for the territorial integrity of our country, and to all our martyrs.