1990-cı ilin 20 Yanvar faciəsi zamanı şəhid olan qəhrəman Vətən övladlarının ailələri və 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslər dövlətimiz tərəfindən sosial müdafiə tədbirləri ilə əhatə ediliblər.
Ötən əsrin 90-cı illərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Fərmanı ilə “20 Yanvar şəhidi” fəxri adı təsis edilib və Ulu Öndərin tapşırığı ilə 20 Yanvar şəhidlərinin ailələrinin, 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar əlilliyi olanların sosial müdafiəsi istiqamətində mühüm tədbirlərə başlanıb. Prezident İlham Əliyevin əhalinin həssas qruplarına xüsusi diqqət və qayğısı bu istiqamətdə tədbirlərin ildən-ilə daha da gücləndirilməsinə imkan verib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən ötən dövrdə 20 Yanvar şəhidlərinin ailələrinə, 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar əlilliyi olanlara 143 mənzil, 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslərə 100-dək avtomobil təqdim edilib.
Bu kateqoriyadan olan vətəndaşlar Prezidentin aylıq təqaüdü, bu təqaüdlə yanaşı əlilliyi olan şəxslər aylıq pensiya və ya aylıq müavinətlə təmin edilirlər. Həmçinin orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi olan şəxslərə qulluq edənlərə də Prezidentin aylıq təqaüdü ödənilir.
Qeyd olunan sosial ödənişlərdə mütəmadi artım dinamikası ötən il də davam etdirilib. 2025-ci ildə icra olunan növbəti sosial islahat paketi çərçivəsində şəhid ailələri üçün Prezidentin aylıq təqaüdü 700 manata, 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar əlilliyi olan şəxslər üçün Prezidentin aylıq təqaüdü isə orqanizmin funksiyalarının
- 81-100 faiz pozulmasına görə 600 manata,
- 61-80 faiz pozulmasına görə 500 manata,
- 31-60 faiz pozulmasına görə 400 manata çatdırılıb.
Əlilliyi olan şəxslər üçün müavinət də müvafiq olaraq 300 manata, 250 manata və 180 manata çatdırılıb. Orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi olan şəxslərə qulluğa görə Prezidentin aylıq təqaüdü də artırılaraq 120 manat müəyyən olunub.
Son 7 il ərzində icra olunan 5 sosial islahat paketi nəticəsində Prezidentin aylıq təqaüdü
- 20 Yanvar şəhidlərinin ailə üzvləri üçün 2,3 dəfə,
- 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar əlilliyi olanlar üçün 3,5 dəfə,
- orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə əlilliyi olan şəxslərə qulluq edənlər üçün 2,4 dəfə,
- əlilliyi olan şəxslərə müavinətlər 4,6 dəfə artırılıb.
Həmçinin qeyd edilən islahatlar nəticəsində pensiyalarda da davamlı artıma nail olunub və orta aylıq pensiya 2,6 dəfə artaraq 543 manata, o cümlədən yaşa görə orta aylıq pensiya 2,5 dəfə artaraq 578 manata çatıb.
20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərin reabilitasiya xidmətləri və reabilitasiya vasitələri ilə təminatı da həyata keçirilir. Ölkə qanunvericiliyində şəhid ailəsi üzvləri, eləcə də 20 Yanvar hadisələri ilə əlaqədar əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər üçün bir sıra imtiyaz və güzəştlər də müəyyən edilib.

The families of the heroic sons of the Motherland who were martyred during the 20 January tragedy of 1990, as well as persons with disabilities related to the 20 January events, have been covered by social protection measures by the state.
In the 1990s of the last century, by the Decree of the National Leader Heydar Aliyev, the honorary title “20 January Martyr” was established, and upon the instruction of the Great Leader, important measures were launched to ensure the social protection of the families of the 20 January martyrs and persons with disabilities related to the 20 January events. President Ilham Aliyev’s special attention and care for vulnerable groups of the population have enabled the strengthening of these measures year by year.
Over the past period, the Ministry of Labour and Social Protection of the Population has provided 143 apartments to the families of the 20 January martyrs and persons with disabilities related to the 20 January events, and up to 100 cars to persons with disabilities related to the 20 January events.
Citizens in this category are provided with the President’s monthly allowance, and in addition to this allowance, persons with disabilities receive a monthly pension or monthly benefit. Also, those who care for persons with disabilities due to 81–100 percent impairment of bodily functions are paid the President’s monthly allowance.
The regular upward dynamics in the mentioned social payments continued last year as well. Within the framework of the next social reform package implemented in 2025, the President’s monthly allowance for martyr families was increased to 700 manats, and the President’s monthly allowance for persons with disabilities related to the 20 January events was increased to:
- 600 manats for 81–100 percent impairment of bodily functions,
- 500 manats for 61–80 percent impairment,
- 400 manats for 31–60 percent impairment.
The benefit for persons with disabilities was also increased accordingly to 300 manats, 250 manats, and 180 manats. The President’s monthly allowance for care provided to persons with disabilities due to 81–100 percent impairment of bodily functions was also increased and set at 120 manats.
As a result of the 5 social reform packages implemented over the past 7 years, the President’s monthly allowance has increased:
- 2.3 times for family members of the 20 January martyrs,
- 3.5 times for persons with disabilities related to the 20 January events,
- 2.4 times for those caring for persons with disabilities due to 81–100 percent impairment of bodily functions,
and benefits for persons with disabilities have increased 4.6 times.
As a result of these reforms, pensions have also seen a steady increase, with the average monthly pension increasing 2.6 times to 543 manats, including the average monthly old-age pension increasing 2.5 times to 578 manats.
Persons whose disability has been determined in connection with the 20 January events are also provided with rehabilitation services and rehabilitation aids. In the country’s legislation, a number of privileges and benefits have also been defined for family members of martyrs, as well as for persons whose disability has been determined in connection with the 20 January events.